O přetlaku v případě Národní knihovny a Křišťálové noci

26. 10. 2007 12:09:41
Žijeme ve světě, který si libuje ve velkých gestech a velkých emocích. Tento typ jisté exaltovanosti se týká i věcí veřejných. Někdy k jejich prospěchu, jindy k neprospěchu. Neb vstupuje i tam, kde by se více slušelo s velkými gesty šetřit. Mířím k Národní knihovně.

Kaplického návrh nemám potřebu jednoznačně známkovat.

Extravagancí, kterou mi imponuje, mne zároveň odrazuje. Mám slabou prostorovou představivost, a tak nevím, zda se mi bude na Letné líbit. (Jen si říkám, že je škoda, že nebude nová Národní knihovna – samozřejmě jiná, než ta Kaplického - na místě dnešního monstrózního Palladia na Náměstí republiky, tohoto dalšího chrámu konzumu, který zcela zbytečně vyrostl v historickém centru Prahy.)

Je nesporné, že významné veřejné stavby, jakými jsou knihovny, divadla, koncertní haly, ale i sportovní stadiony mají zásadně spoluurčovat architektonický názor doby a mají v sobě nést progresivní prvky.

Jen si nejsem jist, zda se musí nutně proměňovat v okázalé pomníky své doby. A tak mi asi zůstane milejší a sympatičtější nová, decentně elegantní Národní technická knihovna, která se začala stavět v Dejvicích, aniž by měla potřebu vyvolávat tak obrovský mediální a emocionální přetlak.

Neboť o tomto přetlaku chci v případě Národní knihovny hlavně mluvit.

Od svého počátku to byl projekt, který se těšil velké mediální pozornosti. Nepochybně právem. Novou Národní knihovnu nutně potřebujeme. Dalo se ovšem očekávat, že čím progresivnější bude architektonický návrh, tím bouřlivější nad ním bude debata. A že ta debata nebude jen debatou odborníků, ale že do ní vstoupí se svým názorem i veřejnost a politici bylo nasnadě. Upírat politikům právo na názor dost dobře v tomto případě nejde.

A tak se směsí sympatií a mírných rozpaků sleduji, jak se do boje za Kaplického Národní knihovnu pustila i činohra Národního divadla.

A ta bojovat umí, když se rozhodne. A bojuje ráda. Moje sympatie vzbuzuje jejich hrdý občanský postoj, mírné rozpaky pak to, že mají potřebu ho demonstrativně nasazovat právě v tomto případě. Tomu by totiž myslím více slušela cesta diskursu.

I na jevišti, jak mí kolegové dobře vědí, je třeba velkými gesty šetřit. A to hlavně v konverzačkách, které jsou divadelní obdobou ve své podstatě bohulibých demokratických měšťanských debat, ke kterým patří i ta současná nad podobou a umístěním Národní knihovny.

Byl bych totiž nerad, aby nás zlatavá záře blobu tak oslepila, že zapomeneme se přijít postavit 10. listopadu, v den výročí Křišťálové noci, do Maiselovy ulice. (Pokud se do té doby nepodaří magistrátním úředníkům a našim soudcům nastartovat povadlý imunitní systém blahobytné demokracie západního typu.)

Jen tak se postavit a stát. Nic neříkat. Neb tohle téma není v žánru konverzačky.

Ondřej Černý , ředitel Národního divadla

Autor: Ondřej Černý | pátek 26.10.2007 12:09 | karma článku: 29.61 | přečteno: 4008x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma článku: 7.97 | Přečteno: 235 | Diskuse

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 312 | Diskuse

Richard Mandelík

Jeden podařený slavnostní koncert k roku české hudby

Koncert až na dvě zajímavé výjimky vokální a celý věnovaný památce české skladatelky Slávy Vorlové (1894—1973)), tudíž dnes užito jen její hudby a občas i textů.

25.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i vlastní sestra slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 345 | Diskuse

Pavel Král

Spravedlnost

Po přečtení tohoto příběhu bych mohl jen poznamenat, že spravedlnost je v Božích rukou. A tím by bylo celé téma vyčerpáno. Ale já bych rád spolu s vámi uvažoval o potřebě spravedlnosti v širších souvislostech. A k tomu bych rád...

24.3.2024 v 13:00 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 117 | Diskuse
Počet článků 1 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4008
Ředitel Národního divadla

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...